NA ANDRZEJKI

Był wolny dzień, była okazja więc zamiast iść do sklepu i kupić paluszki, chipsy itp. przeglądnęłam przepisy, powymyślałam sobie trochę i zabrałam się do roboty. W menu pojawiły się: grissini, foccacia, sałatka gyros i cielaczek.

GRISSINI - paluszki chlebowe
Robi się je dość długo, ale jeśli nam się nie śpieszy to całkiem przyjemnie. Ciasto dobrze się formuje i polecam je jako przekąskę. Pasują do past lub sosów.

7g suchych drożdży
250 ml ciepłej wody
450g mąki
płaska łyżeczka soli
80 ml oliwy + do posmarowania
do posypania: sól morska, kminek mielony, zioła, papryka

Drożdże wsypuję do połowy ciepłej wody i dokładnie mieszam. Przesiewam mąkę, mieszam z solą. Dodaję rozpuszczone w wodzie drożdże, resztę wody i oliwę. Zagniatam gładkie ciasto - można użyć robota. Odkładam ciasto do wysmarowanej oliwą miski, przykrywam ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce (jeśli mamy problem ze znalezieniem takiego miejsca w domu może być to piekarnik nagrzany do 30-35 stopni). Gdy ciasto podwoi objętość znowu wykładam je na stolnicę i króciutko zagniatam. A teraz najbardziej żmudna część pracy. Odrywam małe kawałki ciasta i roluję cienkie paluszki. Odkładam na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, smaruję oliwą i posypuję lekko solą lub innymi przyprawami. Paluszki odstawiam jeszcze na jakieś 10 minut przykryte ściereczką. Wkładam do piekarnika nagrzanego do 200 stopni (góra – dół) na 10 do 15 minut, w zależności od grubości paluszków. Przechowuję szczelnie zamknięte, bo bardzo szybko twardnieją.


FOCCACIA
Ciekawa przekąska. Mi chyba zbyt mało chrupiące wyszło, ale i tak super smakowało. Podobne do pizzy ale zdecydowanie mniej tłuste i mniej urozmaicone na wierzchu.
Przepis podstawowy na placka:
3 szklanki mąki typ 850 lub typ 00
3 łyżeczki suszonych drożdży
2 łyżeczki soli
2 łyżeczki cukru
30 ml oliwy do ciasta i 100 ml do smarowania
około 200 ml wody


Wszystkie składniki z w wyjątkiem soli połączyć i wyrobić z nich sprężyste ciasto. W razie potrzeby dodać trochę mąki lub wody, aby uzyskać odpowiednią konsystencję. Miskę przykryć i pozwolić ciastu rosnąć przez 60 minut. Następnie wyrabiać przez chwilkę, kulę podzielić na cztery części i uformować nieduże placuszki o grubości do 1 cm. Ugniatać palcami, posmarować oliwą, posypać solą i piec w temperaturze do 230 stopni przez 10 minut. Studzić na kratce, podawać można same lub z pastami czy sosami.

Podstawowy przepis można sobie urozmaicić. Ja zrobiłam trzy rodzaje:
- z pomidorem i szynką - pomidory pokroić w plasterki i na kawałki lub pozostawić całe, szynkę pokroić w paseczki; posypać placek

- z oliwkami i czosnkiem - oliwki (ilość wg uznania) pokroić w plasterki, czosnek przetrzeć przez praskę i posmarować nim placek i posypać oliwkami

- z cebulą i ziołami prowansalskimi - cebulę pokroić w drobne piórka, posypać placek i doprawić ziołami


SAŁATKA GYROS
Bardzo fajna sałatka. Nie wymaga zbyt wiele pracy, wygląda ładnie, jest sycąca. Myślę, że można przepis modyfikować według swoich potrzeb: dodać pomidora, zamienić kukurydzę na groszek, z góry posypać startym żółtym serem = będzie zdecydowanie bardziej sycąca.

kapusta pekińska
2-3 piersi z kurczaka
puszka kukurydzy konserwowej
słoik ogórków konserwowych
2-3 cebule (białe lub czerwone)
majonez
keczup
przyprawa gyros
2-3 ząbki czosnku
sól, vegeta


Pierś z kurczaka tniemy w niezbyt małą kostkę, doprawiamy wg uznania przyprawą do gyrosa i smażymy na niewielkiej ilości oleju.
Kapustę tniemy w paski, można posypać vegetą i odstawić, żeby kapusta puściła sok.
Ogórki (ok 6 sztuk) i cebulę kroimy w kosteczkę, kukurydzę odcedzamy z wody.
Majonez mieszamy z ketchupem i czosnkiem - pół na pół tak żeby wyszło ok pół kubka, może trochę więcej.
Do półmiska na dno układamy warstwami:
- usmażone mięso
- niewielką ilość odcedzonej kapusty
- cebulę w kostkę ( możemy ją lekko posolić)
- ogórka w kostkę
- kukurydzę
- sos
- resztę odcedzonej kapusty.
Tak przygotowaną sałatkę , na kilka godzin przed podaniem schładzamy w lodówce.


CIELACZEK
Smaczne i wilgotne - pychota! Mogłoby być więcej sera, ciasto byłoby jeszcze bardziej wilgotne, no i bardziej serowe a ja wszelkie sernikowce uwielbiam.

Ciasto:
2 jajka
1 szklanka mleka
1 szklanka cukru (dałam mniej)
2 szklanki mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody
2 łyżki kakao
3/4 szklanki oleju


Masa serowa:
50 dag zmielonego twarogu
3 jajka
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
3/4 szklanki cukru


Składniki ciasta zmiksować, dodając je w podanej kolejności, następnie wylać na blachę (użyłam formy o wymiarach 24x34cm). Ser zmiksować z resztą składników - powinien być dość rzadki, tak, aby lał się z łyżki, więc jeżeli wychodzi gęsty, można rozrzedzić go odrobiną mleka. Łyżką nakładać kleksy z twarogu na czekoladowy spód. Ciasto piec przez 50 minut w 180 stopniach. Po ostygnięciu, można polać je czekoladą lub polukrować. Ja zrobiłam polewę czekoladową: ok. 50g masła + 1 tabliczka czekolady, rozpuściłam, polałam ostudzone ciasto.

Komentarze