GOTOWE SOSY

CUKINIA ORIENTALNA

1,5kg cukinii
500g cebuli
1 główka czosnku
230g przecieru
1 i 1/4 łyżki imbiru
1 i 1/2 łyżeczki curry
1 i 1/2 łyżeczki ostrej papryki
sól i pieprz do smaku
oliwa do smażenia


Cukinię pokroić w kostkę, cebulę w piórka, czosnek przecisnąć przez praskę. Cebulę i czosnek zeszklić na oliwie. Następnie dodać cukinię i dusić przez chwilę. Gdy będzie odpowiednio miękka dodajemy przecier. Jeśli wychodzi gęste dodać troszkę wody. Gdy się zagotuje dodać przyprawy. Napełniamy słoiki i pasteryzujemy ok 30 minut.

SOS Z CUKINII, PAPRYKI I CEBULI Z KONCENTRATEM POMIDOROWYM
Gotowy sos na bazie cukinii. Dobrze mieś w domu coś co wystarczy dodać do mięsa i już super obiad gotowy. Trochę za dużo moim zdaniem tego koncentratu bo niemal zdominował on wszelkie inne smaki.

1,2kg cukinii
145g koncentratu pomidorowego (następnym razem z pewnością dam sporo mniej)
3 czerwone papryki
2 cebule
1 główka czosnku
1 łyżeczka pieprzu
1,5 łyżeczki papryki
sól do smaku

Cukinię obrać, zetrzeć na tarce, posolić. Cebulę pokroić w drobną kosteczkę. Paprykę pokroić w niewielką kostkę. Do garnka wlać oliwę, wyspać pokrojoną paprykę, dusić. Dodać cebulę. Gdy będą odpowiednio miękkie wcisnąć czosnek, później dodać cukinię i wciąż dusić. Można trochę odparować. Na koniec dodać koncentrat i przyprawy. Jeszcze gorące przekładać do słoików. Pasteryzować 20 minut.

NIBY AJVAR
Wspólnego z ajvarem ma to pewnie tyle, że jest w nim dodatek papryki i pomidorów. Gotowy sos stosować można do kanapek, jako dodatek do warzywnych i mięsnych dań pieczonych oraz jako dip.

ok. 1,2 kg cukinii
235g cebuli
4 ząbki czosnku
200g żółtej lub czerwonej papryki
200g marchewki
2-4 ostre papryczki
2-3 łyżeczki koncentratu pomidorowego
ok. 600-700g świeżych, sparzonych ze skórek i rozgniecionych pomidorów
sól, pieprz
świeży/suszony tymianek
świeży/suszony cząber
suszone oregano
słodka papryka (najlepiej wędzona)
cynamon
ok. 3-4 łyżek oliwy
ok. 3-4 łyżek octu winnego/balsamicznego
ok. 3-4 łyżek cukru


Proponuję zacząć od umycia i pokrojenia na 1/2 talarki cukinii, co trochę zajmie czasu. Następnie rozgrzewamy ok. 2 łyżek oliwy w dużym, szerokim garnku o grubym dnie, szklimy cebulę (pokrojoną dowolnie i lekko oprószoną solą) i rozdrobniony czosnek. Dorzucamy paprykę pokrojoną w kostkę i marchewkę w talarki, smażymy kilka minut. Dorzucamy pokrojone w kostkę ostre papryczki (u mnie pozbawione większości pestek i 2 sztuki, ale 3-4 byłyby IMHO lepsze) i cukinię. Smażymy kolejne kilka minut. Dodajemy pomidory (u mnie była to mieszanka świeżych i z puszki), mieszamy całość dobrze, skręcamy ogień na średni. Doprawiamy - u mnie dość hojnie - ziołami, solą i pieprzem; słodkiej papryki wędzonej dałam ok. łyżeczki, cynamonu ok. 1/4 łyżeczki. Gotować całość ok. 30 minut, mieszając co jakiś czas. Sprawdzić doprawienie i gotować jeszcze kilka-kilkanaście minut, aż wszystkie warzywa będą miękkie. Zdjąć z ognia, wymieszać z oliwą, octem i cukrem (ja zaczęłam od 3 łyżek wszystkiego, ale później doprawiałam), odstawić na kilka minut. Zmiksować na gładką masę, sprawdzić doprawienie - ja jeszcze dodałam po łyżce cukru, oliwy i octu - i ew. jeszcze raz krótko zmiksować. Przełożyć do czystych, wyparzonych słoików, zakręcić mocno (u mnie pokrywki dodatkowo przetarte spirytusem) i krótko spasteryzować (ja to robię w piekarniku: w 160 st. C w termoobiegu, w blaszce, do której wlewam ok. litra wody; 15 minut w piekarniku włączonym oraz drugie tyle w wyłączonym). Odstawić słoiki do góry nogami do zassania.

SOS CYGAŃSKI
Pachnące pomidorki i soczysta papryka z nutką czosnku i ze szczyptą naturalnych przypraw. Całkiem prawdopodobne, że tak jak zniknął z mojej kuchni keczup łagodny na rzecz keczupu robionego przeze mnie, zniknie również keczup pikantny bo sosik przed zapakowaniem do słoiczków smakował wybornie. A jego zastosowanie jest wszechstronne: do kanapek, jako gotowy sos do spaghetti, pizzy, zupy pomidorowej, leczo, gołąbków, pulpecików i wielu innych. Wychodzi tak ok. 2 litrów gotowego sosu.

1,5 kg pomidorów
2 papryki ( czerwoną i zieloną)
3 ząbki czosnku
1 duża cebula
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka jarzynki (vegety)
1 łyżeczka majeranku
1 łyżeczka pieprzu
2 łyżeczki octu
2 łyżki cukru
3 łyżki oliwy


Pomidory sparzyć we wrzącej wodzie i obrać ze skórki, następnie pokroić w kawałki.
Do pomidorów dodać pokrojoną cebulę, czosnek, paprykę i resztę przypraw.
Wszystko gotować 1 godz.( można ciut dłużej).
Ugotowaną masę, zmiksować blenderem na jednolitą masę a następnie przetrzeć przez sito.
Wlać do słoiczków i pasteryzować 10-15 min. ( od mimentu zagotowania się wody).

LESCO - PAPRYKA NA SPOSÓB WĘGIERSKI
Przepis pochodzi z jakiejś starej książki kucharskiej. Ponoć oryginalny węgierski przepis. Pierwszy raz zrobiłam zgodnie z oryginalnym przepisem dodając jedynie 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego bo jakieś takie mdławe było - może nie zupełnie, no ale cóż. Pomyśleć można też nad zamianą smalcu na inny tłuszcz lub choćby zmniejszeniem jego ilości. Wyszło 5 dużych (prawie litrowych) słoików. Zostało trochę zalewy z cebulą, na której zrobiłam leczo do zjedzenia od razu.

3,5kg zielonej papryki
1,5kg pomidorów
200g smalcu
20g ostrej papryki w proszku
500g cebuli
50g soli


Paprykę umyć, pokroić w ćwiartki, opłukać, osuszyć. Cebulę pokroić w kostkę. Razem z papryką włożyć do rondla, osolić i dodać smalec. Gdy papryka lekko zmięknie dodać pomidory, dusić jakieś 10-15 minut. Pod koniec dodać ostrą paprykę. Pasteryzować 30 minut

Komentarze